Kariera muzyczna Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962r. Za namową Karola Wargina, kolegi ze studium nauczycielskiego wystartowali w czerwcu w przeglądzie młodych talentów w Szczecinie i dzięki piosence "Pluszowe niedźwiadki" znaleźli się w gronie laureatów. Jednak prawdziwy przełom w jego życiu nastąpił we wrześniu. Niebiesko Czarni, jeden z najpopularniejszych w tamtym okresie zespołów zaczął poszukiwać gitarzysty akompaniującego, ponieważ dotychczasowy - Andrzej Jasiński, student Politechniki Gdańskiej - nie uzyskał urlopu dziekańskiego. W tej sytuacji dwaj liderzy Niebiesko-Czarnych - Franciszek Walicki i Jerzy Kossela przypomnieli sobie Krzysztofa, z którym spotkali się na przeglądzie w Szczecinie. Wysłali do niego telegram proponując spotkanie w hotelu "Pod Orłem" w Bydgoszczy. W Niebiesko-Czarnych spędził 2 lata i zebrał pierwsze doświadczenia. Dokonał pierwszych nagrań w radiu i na płytach, miał pierwsze koncerty w sopockim Non Stopie i za granicą - u najbliższych sąsiadów i za żelazną kurtyną, w Belgii, Szwecji oraz we Francji w sławnej paryskiej Olimpii. W tym okresie zadebiutował też jako kompozytor - utworami "Bo to był zły dzień" oraz "Gdy odlatują bociany".

NIEBIESKO-CZARNI - zespół wokalno-instrumentalny utworzony w Gdańsku w 1962r. z inicjatywy Franciszka Walickiego. Pierwszy skład: Daniel Danielowski - p, org. Paweł Juszczenko-Reson - g, Jerzy Kossela - g, lider, Jerzy Kowalski - dr. Henryk Zomerski - bg, oraz Mirosław Bobrowski, Bernard Dornowski, Marek Szczepkowski - voc, Danuta Skórzyńska-Szade - taniec. Zadebiutował w marcu na koncercie w klubie studenckim Żak w Gdańsku. W lipcu tego samego roku z Czesławem Wydrzyckim (Czesław Niemen) wziął udział w 1 Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Zajął tam I miejsce w kategorii zespołowej. W latach 1962-63 występował w roli gospodarza pierwszej w kraju sceny muzycznej Non Stop w Sopocie. W grudniu 1963r. na zaproszenie Brunona Coquatrixa wziął udział w międzynarodowej imprezie muzycznej Les idoles des Jeunes w paryskiej Olimpii. Wystąpił tam w składzie: Zbigniew Bernolak - bg, Krzysztof Klenczon - g., Andrzej Nebeski - dr, Zbigniew Podgajny - p, Janusz Popławski - g. Włodzimierz Wander - ts., B. Dornowski, - voc, Michaj Burano, Helena Majdaniec, Cz. Wydrzycki - voc. W 1964r. dołączył do zespołu Wojciech Korda. W tym samym roku zespół wystąpił w pierwszej części recitalu Marleny Dietrich w Warszawie i wyjechał na koncerty do Szwecji.

Po rozstaniu się z Niebiesko-Czarnymi w lipcu 1964r. Krzysztof Klenczon zaczął współpracować z gdańskim zespołem Pięciolinie, w którym grał niespełna pół roku. Noc sylwestrową, kończącą rok 1964, spędził Klenczon w gronie muzyków tego zespołu - przyszłych współzałożycieli Czerwonych Gitar. Już 3 stycznia 1965 roku, ogłosili w kawiarence "Cristal" w Gdańsku-Wrzeszczu, powstanie Czerwonych Gitar. Tak zaczął się najbardziej znaczący okres w życiu Krzysztofa - okres, który zawsze wspominał z dużą nostalgią. Pięć lat spędzonych w Czerwonych Gitarach to pasmo nieprzerwanych sukcesów. Zespół zdobył sobie wielką popularność. Wszyscy znali i śpiewali ich przeboje, takie jak "Matura", "Kwiaty we włosach", "Nie zadzieraj nosa" czy "Biały Krzyż". Każda płyta, każde nagranie to wielki sukces. Koncerty, festiwale, wyjazdy zagraniczne i mnóstwo nagród. Niestety, w miarę jak rosła popularność zespołu, nasilał się konflikt między największymi indywidualnościami tej formacji - Sewerynem Krajewskim i Krzysztofem Klenczonem. Początkowo skrywany, często łagodzony przez pozostałych członków zespołu, wybuchał ze zdwojoną mocą na nowo, podsycany także intrygami z zewnątrz. Rozłam w Czerwonych Gitarach stał się w końcu tajemnicą publiczną. W gazetach zaczęły pojawiać się "solowe" wywiady z Krajewskim lub z Klenczonem. Nie uniknęli też dziennikarskiego indagowania Skrzypczyk i Dornowski. W końcu przyszedł moment, że z zespołu musiał odejść jeden z dwóch jego liderów. Odejście Krzysztofa Klenczona nastąpiło w styczniu 1970r. prawdopodobnie w wyniku głosowania wśród członków zespołu, które odbyło się w Hotelu Bristol w Warszawie.

CZERWONE GITARY - zespół wokalno-instrumentalny utworzony w styczniu 1965r. w składzie: Bernard Dornowski voc, g. Krzysztof Klenczon - voc, g, Jerzy Kossela - voc, g, lider. Jerzy Skrzypczyk - dr. Henryk Zomerski - bg (byli muzycy gdańskiego zespołu Pięciolinie i Grupy K) oraz gościnnie Seweryn Krajewski - voc. Zadebiutował 15 stycznia 1965r. na koncercie w Elblągu. W grudniu 1965r. miejsce H. Zomerskiego zajął S. Krajewski. W kwintecie nagrał pierwszy LP Czerwone Gitary: To właśnie my. Po odejściu J. Kosseli i H. Zomerskicgo, od grudnia 1966r. występował i nagrywał w kwartecie pod kierownictwem muzycznym K. Klenczona. Druga połowa lat 60-tych to okres największej popularności zespołu. Wylansował wówczas wiele przebojów. zdobył I nagrodę za piosenkę "Takie ładne oczy" i wyróżnienie za "Gondolierów znad Wisły" na KFPP Opole '68, nagrodę Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej za wybitne osiągnięcia muzyczne, Trofeum na MIDEM w Cannes w 1969r., nagrodę specjalną magazynu "Billboard" dla najlepszego zespołu z Polski, nagrodę MKiS dla K. Klenczona - za piosenkę "Biały krzyż" na KFPP Opole '69, Złotą Kotwicę na Festiwalu Zespołów Młodzieżowych Sopockie Lato '69, tytuł najpopularniejszego zespołu roku 1969.

Po opuszczeniu Czerwonych Gitar życie Krzysztofa Klenczona mocno się skomplikowało. Zaczął więcej czasu poświęcać rodzinie, w ostatnim okresie bowiem, z trudem udawało mu się godzić zespół i obowiązki męża i ojca. Równocześnie jednak podejmuje próbę powrotu na scenę muzyczną i tworzy nowy zespół. Po dwóch miesiącach, w marcu, ogłasza publicznie powstanie Trzech Koron. Zespół zaczął odnosić pierwsze sukcesy - nagrywa płytę długogrającą, na której znajduje się kilka przebojów - "10 w skali Beauforta", "Kronika podróży", "Port" czy "Nie przejdziemy do historii". Jednak sam Krzysztof nie był zadowolony, ponieważ jego nowej grupie nie udało się prześcignąć, ani nawet dorównać poziomowi artystycznemu i popularności Czerwonych Gitar. Bezsilności w walce o stworzenie nowego, indywidualnego stylu muzycznego, walka o przebicie się na zatłoczonym rynku muzycznym, nieustanne rozłąki z żoną i córką, które coraz częściej przebywały u dziadków w Chicago wpłynęły na jego decyzję o rozstaniu się z polską sceną muzyczną. Wspólnie z rodziną postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych.

TRZY KORONY - zespół wokalno-instrumentalny utworzony wiosną 1970r. przez Krzysztofa Klenczona. Zadebiutował w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Na FPŻ Kołobrzeg '70 wystąpił w składzie: Grzegorz Andrian - bg, Krzysztof Klenczon - g, voc, Ryszard Klenczon - g, sg, Marek Ślazyk - dr. Kilka miesięcy później M. Ślazyka zastąpił Piotr Stajkowski. Brzmienie zespołu utrwalone zostało na SP Trzy Korony, wydanym przez Muzę, i na LP K. Klenczon & Trzy Korony, wydanym przez Pronit. Zrealizował teledyski do piosenek "Retrospekcja" i "Kronika podróży, czyli ciuchcią w nieznane". W maju 1972r., po wyjeździe K. Klenczona do USA, solistką zespołu została Maria Głuchowska. Zespół rozpadł się jesienią 1972r.

Krzysztof Klenczon wyjechał do Chicago w maju 1972r. Szybko okazało się, że jednak nie może żyć bez muzyki. Już w miesiąc po przyjeździe zaczął śpiewać solo w chicagowskich klubach, wtórując sobie na gitarze. Po kilku latach udało mu się założyć zespół, z którym w 1977r. nagrał longplaya "The Show Never Ends".

Płyta nie odniosła sukcesu, różnice kulturowe, a przede wszystkim brak funduszy na promocję, zadecydowały, że na zatłoczonym rynku amerykańskim nie udało jej się przebić. Jednak okres ten nie był dla niego muzycznie bezowocny - wtedy właśnie powstały znane utwory: "Latawce z moich stron", "Muzyka z tamtej strony dnia", "Dom" czy "Wiśniowy sad". W 1978r. Krzysztof podjął próbę powrotu na polski rynek muzyczny. Odbył krajowe tournee zakończone nagraniami do nowej płyty "Powiedz stary, gdzieś ty był". Płyta była gotowa na drugi jego przyjazd do kraju, jesienią 1979r. Jej promocja odbywała się podczas trasy koncertowej po kraju. Były to ostanie występy Krzysztofa Klenczona w Polsce.

Czerwone Gitary - To Właśnie My

1966 - Pronit; wykonawcy:
Czerwone Gitary

1. To właśnie my, 2. Nie mów nic, 3. Nie zadzieraj nosa, 4. Pechowy chłopiec, 5. Kto winien jest, 6. Randka z deszczem, 7. Historia jednej znajmości, 8. Czy słyszysz co mówię?, 9. Pięciu nas jest, 10. Matura, 11. Śledztwo zakochanego, 12. Mówisz, że kochasz mnie jak nikt, 13. Dlaczego pada deszcz, 14. Bo ty się boisz myszy.

reedycja 1985, 1993, 2000 i 2002


Czerwone Gitary 2

1967 - Muza; wykonawcy:
Czerwone Gitary

1. Wędrowne gitary, 2. Cztery pory roku, 3. Gdy ktoś kogoś pokocha, 4. Nikt na świecie nie wie, 5. Przed pierwszym balem, 6. Co za dziewczyna, 7. Stracić kogoś, 8. Przestań wodzić mnie za nos, 9. Ktoś, kogo nie znasz, 10. Nikt nam nie weźmie młodości, 11. Szukam tamtej wiosny, 12. Jestem malarzem nieszczęśliwym, 13. Z obłoków na ziemię.

reedycja 1985, 1993, 2000 i 2002


Czerwone Gitary 3

1968 - Muza; wykonawcy:
Czerwone Gitary

1. Moda i miłość, 2. Takie ładne oczy, 3. My z XX wieku, 4. W moich myślach Consuelo, 5. Jeśli tego chcesz, 6. Ballada pasterska, 7. Dozwolone do lat 18-stu, 8. Kwiaty we włosach, 9. Chciałbym to widzieć, 10. Gdy kiedyś znów zawołam cię, 11. Jest jedno życie, 12. Nie licz dni.

reedycja 1985, 1993, 2000 i 2002


Krzysztof Klenczon i Trzy Korony

1971 - Pronit; wykonawcy:
Trzy Korony

1. Kronika podróży , 2. Twój czas , 3. 10 w skali Beauforta , 4. Wiosenna miłość , 5. Jestem do przodu , 6. Świecą gwiazdy, świecą , 7. Coś , 8. Piosenka o niczym , 9. Nie przejdziemy do historii , 10. Sprawię sobie niespodziankę , 11. Spotkanie z diabłem , 12. Stary walc przypomni Ci , 13. Bierz życie jakie jest , 14. Już nie czas , 15. Fatalny dzień , 16. Raz na tysiąc nocy , 17. Port , 18. Czyjaś dziewczyna .

reedycja 1993


The show never ends

1977 - USA, Clay Pigeon Int.; wykonawcy: Krzysztof Klenczon,
V. Belska, J. Jabłoński, M. Myszko,
K. Słotkowicz, W. Wander

1 .Sudennly, 2. Workday, 3. Shades of green, 4. All for you, 5. Dancing, 6. Seven days, 7. The happy song, 8. Troublemaker, 9. A man who knows, 10. Vacation, 11. Lost soul.

Reedycja w Polsce w 1996 - Akar, wzbogacona o utwory (wykonawcy: Krzysztof Klenczon, Niebiesko-Czarni, zespół R. Kruzy):

1. Gdy odlatują bociany, 2. The show never ends, 3. Polesia czar, 4. Wiśniowy sad - zdarzyło się czy nie, 5. Natalie, 6. Latawce z moich stron, 7. Twój czas, 8. Strzemiennego.


Powiedz Stary Gdzieś Ty Był

1978 - Muza; wykonawcy:
Krzysztof Klenczon, zespół R. Kruzy, grupa wokalna Aura

1. Więc Jesteś Tu, 2. Natalie - Piękniejszy Świat, 3. Droga Pełna Słońca, 4. Tylko Kochaj Mnie, 5. Muzyko z Tamtej Strony Dnia, 6. Wiśniowy Sad, 7. Latawce Z Moich Stron, 8. 10 W Skali Beauforta, 9. Daleka Rzeko, 10. Wróćmy na jeziora


Muzyka z Tamtej Strony Dnia

1991 - Muza; wykonawcy: Krzysztof Klenczon, Czerwone Gitary, Trzy Korony, zespół R. Kruzy

1. To Właśnie My, 2. Randka z Deszczem, 3. Historia Jednej Znajmości, 4. Matura, 5. Mówisz, Że Kochasz Mnie Jak Nikt, 6. Z Obłoków Na Ziemię, 7. Licz Do Stu, 8. Moda i Miłość, 9. Jak Wędrowne Ptaki, 10. Wolny Wieczór, 11. Nikt Na Świecie Nie Wie, 12. Szukam Tamtej Wiosny, 13. Taka Jak Ty, 14. Jesień Idzie Przez Park, 15. Kwiaty We Włosach, 16. Gdy Kiedyś Znów Zawołam Cię, 17. Rok Z Kapryśną Dziewczyną, 18. My z XX wieku, 19. Biały Krzyż, 20. Powiedz Stary, Gdzieś Ty Był, 21. Wróćmy Na Jeziora, 22. Czyjaś Dziewczyna, 23. Port, 24. 10 w Skali Beauforta, 25. Muzyka z Tamtej Strony Dnia


Polesia Czar

1992 - Cross Film; wykonawcy:
Krzysztof Klenczon, Czerwone Gitary, Trzy Korony

1. Kto lepszy , 2. Historia jednej znajomości , 3. Pięciu nas jest , 4. Matura , 5. Kwiaty we włosach , 6. Nie licz dni, 7. Biały krzyż, 8. Świecą gwiazdy świecą, 9. Kronika podróży czyli ciuchcią w nieznane, 10. Nie przejdziemy do historii, 11. Spotkanie z diabłem, 12. Raz na tysiąc nocy, 13. Wróćmy na jeziora, 14. Rok z kapryśna dziewczyną, 15. Hej słowiki słowiki, 16. Kamienne niebo, 17. Retrospekcja, 18. Ludzie wśród ludzi, 19. Polesia czar


Historia jednej znajomości

1995 - Akar; wykonawcy: Krzysztof Klenczon, Czerwone Gitary, Trzy Korony, zespół R. Kruzy

1. Historia jednej znajomości, 2. Randka z deszczem, 3. Mówisz, że kochasz mnie jak nikt, 4. Z obłoków na ziemię, 5. Matura, 6. Wolny wieczór, 7. Taka jak ty, 8. Moda i miłość, 9. Licz do stu, 10. Nikt na świecie nie wie, 11. Wróćmy na jeziora, 12. Jesień idzie przez park, 13. Szukam tamtej wiosny, 14. Raz na tysiąc nocy, 15. Spotkanie z diabłem, 16. Wiosenna miłość, 17. Port, 18. Nie przejdziemy do historii, 19. Figlarne ogniki, 20. Nie ma cię w moim śnie, 21. Droga pełna słońca, 22. Świecą gwiazdy, świecą, 23. Coś


10 w skali Beauforta

1995 - Akar; wykonawcy: Krzysztof Klenczon, Czerwone Gitary, Trzy Korony, zespół R. Kruzy

1. Gdy Kiedyś Znów Zawołam Cię, 2. Kwiaty We Włosach, 3. Bialy Krzyż, 4. Nie Licz Dni, 5. Rok z Kapryśna Dziewczyna, 6. Hej Słowiki, Słowiki, 7. My z XX Wieku, 8. 10 w Skali Beauforta, 9. Powiedz Stary Gdzieś Ty Był, 10. Kronika Podroży, 11. Czyjaś Dziewczyna, 12. Kamienne Niebo, 13. Ludzie Wśród Ludzi, 14. Muzyka z Tamtej Strony Dnia, 15. Śmigła Diana, 16. Statek widmo, 17. Pożegnanie z Gitarą, 18. Retrospekcja, 19. Korona


Złote Przeboje - Platynowa Kolekcja

1999 - Point Music; wykonawca:
Krzysztof Klenczon

1. 10 w skali Beauforta, 2. Matura, 3. Nikt Na Świecie Nie Wie, 4. Kwiaty We Włosach, 5. Powiedz Stary Gdzieś Ty Był, 6. Historia Jednej Znajomości, 7. Wróćmy Na Jeziora, 8. Biały Krzyż, 9. Czyjaś Dziewczyna, 10. Port, 11. Raz na 1000 nocy, 12. Wiosenna Miłość, 13. Więc Jesteś Tu, 14. Droga Pełna Słońca, 15. Tylko Kochaj Mnie, 16. Wiśniowy Sad, 17. Latawce z Moich Stron, 18. Daleka Rzeko, 19. Piosenka o Niczym, 20. Spotkanie z Diabłem


Trzy Korony + Powiedz stary gdzieś ty był

2000 - Polskie Nagrania i firma Yesterday; wykonawcy: Krzysztof Klenczon, Czerwone Gitary, Trzy Korony, zespół R. Kruzy, grupa wokalna Aura

1. 10 w skali Beauforta, 2. Wiosenna miłość, 3. Jestem do przodu, 4. Świecą gwiazdy, świecą, 5. Coś, 6. Piosenka o niczym, 7. Nie przejdziemy do historii, 8. Sprawię sobie niespodziankę, 9. Spotkanie z diabłem, 10. Stary walc, 11. Bierz życie jakie jest, 12. Już nie czas, 13. Fatalny dzień, 14. Raz na tysiąc nocy, 15. Port, 16. Więc jesteś tu, 17. Natalie - Piękniejszy świat, 18. Droga pełna słońca, 19. Tylko kochaj mnie, 20. Muzyka z tamtej strony dnia, 21. Wiśniowy sad, 22. Latawce z moich stron, 23. 10 w skali Beauforta, 4. Daleka rzeko, 25. Wróćmy na jeziora


Złota kolekcja - Pożegnanie z gitarą

2001 - EMI Music Poland; wykonawca: Krzysztof Klenczon

1. Powiedz stary gdzieś ty był , 2. Nikt nam nie weźmie młodości , 3. Kronika podróży, czyli ciuchcią w nieznane , 4. Port , 5. 10 w skali Beauforta , 6. Statek widmo , 7. Twój czas, 8. Polesia czar, 9. Hej słowiki, słowiki , 10. Nie licz dni, 11. Wiosenna miłość, 12. Raz na tysiąc nocy , 13. Spotkanie z diabłem , 14. Retrospekcja, 15. Czyjaś dziewczyna , 16. Taka jak ty, 17. Kamienne niebo , 18. Piosenka o niczym, 19. Wolny wieczór , 20. My z XX wieku, 21. Nie przejdziemy do historii , 22. Pożegnanie z gitarą , 23. Biały krzyż


Wróćmy na jeziora

2002 - Accord Song & P.P. Polskie Nagrania; wykonawca: Krzysztof Klenczon

1. 10 w skali Beauforta, 2. Wróćmy na jeziora, 3. Latawce z moich snów, 4. Muzyko z tamtej strony dnia, 5. Natalie - Piękniejszy świat, 6. Kronika podróży czyli ciuchcią w nieznane, 7. Jestem do przodu, 8. Bierz życie jakie jest, 9. Coś, 10. Czyjaś dziewczyna, 11. Daleka rzeko (Rzeka), 12. Droga pełna słońca, 13. Fatalny dzień, 14. Raz na tysiąc nocy, 15. Spotkanie z diabłem, 16. Sprawię sobie niespodziankę, 17. Tylko kochaj mnie, 18. Wiśniowy sad, 19. Wiosenna miłość, 20. Port, 21. Nie przejdziemy do historii

COPYRIGHT BY MEDIA MTW

strona główna  • wspomnienie  • zaśpiewajmy razem  • nie zapominamy  • ulica Klenczona  • okiem fotografa